keepitskd

sassy.karismatic.dainty

Let’s all start by thinking about how many times in the last month, we have spent way TOO much money on one meal? I’ll start by raising my hand. Spending 30 dollars on a meal. That just blows my mind every time. Something that will take me about maybe 30 mins to make is costing me $30 to go pick up. WOW.

We all just pay for the convenience: the convenience of not wanting to cook, convenience of watching tv, convenience of getting food delivered to our doors. Isn’t that crazy?

That is what humans do! We pay for convenience.

What blows my mind even more is that we are ALL capable of cooking. We are just lazy. We like to have things that will allow us to quickly get stuff done. I have put together a video of my day to day eating on a budget. You will probably buy a couple days of meals for yourself with the 30 dollars you’re spending on having that food delivered to you. Check it out. Let me know what you think. I can do a step by step for any of these meals. Just leave comment below.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: